Monako jest częstym celem turystycznych wypraw, a wycieczki do tego niewielkiego, europejskiego księstwa cieszą się ogromną popularnością. To maleńkie państewko położone na Lazurowym Wybrzeżu zaskakuje swym bogactwem i licznymi zabytkami, a wyjątkowy urok Monako sprawił, że wycieczki na jego teren organizuje już niejedno biuro podróży.

Samo Monako od 1861 roku jest niepodległym księstwem. Językiem urzędowym jest tu francuski, a obowiązującą walutą – euro. Stolicą księstwa jest Monako, w którym ma swą siedzibę rząd oraz książę. Sam kraj składa się z czterech niewielkich dzielnic, które zajmują tereny skalistego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Chętnie zwiedzana jest dzielnica Monaco – Ville, w której znajduje się zarówno Pałac Książęcy, jak i katedra św. Mikołaja. Tu również można zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Oceanograficzne, które od ponad wieku pozwala podziwiać niezwykłe gatunki ryb. Najbardziej znaną dzielnicą jest jednak Monte Carlo, znane przede wszystkim z teatru i kasyna. Mało kto pamięta jednak o tym, że Monte Carlo to nie tylko hazard, ale także kultura.

Działa tu i teatr, i opera. Jest to jednocześnie popularne uzdrowisko i kąpielisko morskie, w którym można doskonale wypocząć. To miejsce, w którym można spełnić swe marzenia o niezwykłym bogactwie i które roztacza wyjątkową magię. Inną wielką atrakcją księstwa jest Skała Monako, pełna jaskiń znanych człowiekowi już w czasach prehistorycznych. Na skale tej w XIII wieku powstał zamek warowny, który miał bronić tej części wybrzeża.